FAQ

  • Na czym polega Wasz projekt?

    Projekt “Popularyzacja nie boli 2.0” jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę popularyzowania wyników badań – nie tylko w gronie naukowców, ale także wśród osób, które nie są związane ze środowiskiem akademickim. Dzięki niemu chcemy dotrzeć do studentów i doktorantów i pokazać im, w jaki sposób mówić i pisać o nauce, aby inni chcieli tego słuchać. 

  • Czy projekt organizowany jest w formule online?

    Wszystkie wydarzenia poza galą finałową będą odbywały się w formule on-line.

  • Jak długo będzie trwał udział w Waszym projekcie?

    Pięć miesięcy. W lutym zaplanowaliśmy rozmowy rekrutacyjne z kandydatami, w marcu ogłosimy wyniki oraz zostaniecie podzieleni na zespoły, w których pod okiem mentorów będziecie pracować nad własnym projektem popularyzatorskim do gali finałowej. W maju będzie mieli możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach online, które poprowadzą najlepsi popularyzatorzy nauki w Polsce. W czerwcu spotkamy się na 2-dniowej gali finałowej, gdzie zaprezentujecie swoje projekty światu i wyłonieni zostaną zwycięzcy – zarówno indywidualni (w kategoriach, które znajdziecie w formularzu zgłoszeniowym), jak i zespołowi (na podstawie projektów popularyzacyjnych przygotowanych pod okiem mentorów).

  • Nie prowadzę własnego kanału na YouTubie ani fanpage’a związanego z popularyzowaniem nauki. Czy mogę się zgłosić?

    Jak najbardziej! Zawodowi popularyzatorzy  nauki zdobyli już tę tajemną wiedzę, którą przekażemy Wam w czasie projektu 🙂 Jeśli jesteś studentem lub doktorantem dowolnego kierunku i dowolnej uczelni na terenie Polski i pierwsze doświadczenia popularyzatorskie masz już za sobą, nie wahaj się ani chwili. 

    Twoje działania  działania popularyzatorskie koncentrowały się wokół kół naukowych, grantów,/ zespołów badawczych itp.? Kategoria Poszukiwacz Roku jest dla Ciebie idealna. 

    A może Twoim głównym obszarem działania były media? Jeśli tak, to tytuł Erudyty Roku jest w Twoim zasięgu. 

    Naukowy wolontariat jest Twoją pasją i żaden piknik nauki nie odbywa się bez Ciebie? Być może to właśnie Ty zostaniesz Naukowym Filantropem Roku.

    A co jeśli nie mieścisz się w żadnej z wymienionych kategorii i Twoje  działania popularyzatorskie koncentrowały się np. wokół pracy zawodowej, stażów, praktyk lub innych, niewymienionych wcześniej działaniach? W takiej sytuacji czeka na Ciebie tytuł Eksperymentatora Roku.

  • Czy każdy, kto się zgłosi do udziału w projekcie, zostanie do niego zakwalifikowany?

    Niestety nie – mamy do rozdysponowania 25 miejsc. Pierwszy etap rekrutacji polega na wypełnieniu formularza internetowego. Na jego podstawie zaprosimy wybranych kandydatów na rozmowy rekrutacyjne w formule online. Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie dowiedzą się tego do 17 marca 2024 r.

  • Co się wydarzy, gdy zostanę zakwalifikowany/a?

    W cztery majowe weekendy (uczestnicy będą wcześniej poinformowani o dniach i godzinach poszczególnych szkoleń – każdy ma trwać ok. 5 godzin) odbędą się szkolenia. Udział w nich jest obowiązkowy dla uczestników projektu. W kwietniu zostaną oni połączeni w zespoły, w których będą pracowali nad własnymi projektami interdyscyplinarnych badań. W czerwcu odbędzie się gala finałowa, podczas której poznamy laureatów organizowanego w ramach wspomnianych wcześniej kategorii konkursu oraz najlepszy zespół interdyscyplinarny, czyli Rewelatorów Roku. W czasie gali, która zgromadzi popularyzatorskie crème de la crème m.in. szereg gości specjalnych znanych z małego i dużego ekranu, zaprezentowane zostaną dokonania laureatów oraz efekty prac wszystkich zespołów.

  • Jakimi tematami możemy się zająć w ramach pracy w zespołach interdyscyplinarnych?

    Liczymy na Waszą kreatywność! Tematy projektów będzie można na bieżąco konsultować z przydzielonymi Wam mentorami, którzy znają się na rzeczy 🙂 

     

  • Czy mogę samodzielnie przygotować projekt interdyscyplinarny?

    Założeniem projektu jest praca w zespołach interdyscyplinarnych. W związku z tym każdy uczestnik zostanie przydzielony do 5-osobowej drużyny.

  • Czym ten projekt różni się od licznych konkursów, która mają wyłonić najlepszych popularyzatorów nauki?

    Konkurs jest tylko jednym z elementów naszego projektu. Poza nim planujemy szereg działań, które pokażą Wam, co w popularyzatorskim świecie piszczy. Chcemy także, abyście mogli uczyć się od najlepszych i nawiązać cenne relacje z innymi popularyzatorami. 

     

  • Czy udział w projekcie wiąże się z jakimiś kosztami, które będę musiał ponieść?

    Poza dojazdem na galę finałową i związanym z nią noclegiem, którego nie zapewniamy (ale pomagamy w zakresie uzyskania uczelnianego dofinansowania) oraz czasem, który poświęcisz na udział w projekcie, nic Cię to nie kosztuje 🙂

  • Co z tego będę miał?

    Mnóstwo wiedzy i szereg umiejętności, a poza tym nowe perspektywy naukowo-zawodowe. Dla laureatów przewidujemy także cenne nagrody rzeczowe – sprzęt elektroniczny, bony podarunkowe, książki i gry popularnonaukowe, czyli popularyzatorskie must have!  

     

  • Skip to content