FAQ

 • Na czym polega Wasz projekt?

  Projekt “Popularyzacja nie boli” jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę popularyzowania wyników badań – nie tylko w gronie naukowców, ale także wśród osób, które nie są związane ze środowiskiem akademickim. Dzięki niemu chcemy dotrzeć do studentów i doktorantów i pokazać im, w jaki sposób mówić i pisać o nauce, aby inni chcieli tego słuchać. 

   

 • Czy projekt organizowany jest w formule online?

  Wszystkie wydarzenia poza galą finałową będą odbywały się w formule online.

 • Jak długo będzie trwał udział w Waszym projekcie?

  Cztery miesiące. W styczniu zaplanowane są rozmowy rekrutacyjne z kandydatami, w lutym odbędzie się cykl warsztatów online, marzec zostanie poświęcony na pracę nad projektami w zespołach interdyscyplinarnych, a w kwietniu odbędzie się gala finałowa.

 • Nie prowadzę własnego kanału na YouTubie ani fanpage’a związanego z popularyzowaniem nauki. Czy mogę się zgłosić?

  Jak najbardziej! Zawodowi popularyzatorzy  nauki zdobyli już tę tajemną wiedzę, którą przekażemy Wam w czasie projektu 🙂 Jeśli jesteś studentem lub doktorantem dowolnego kierunku i dowolnej uczelni na terenie Polski i pierwsze doświadczenia popularyzatorskie masz już za sobą, nie wahaj się ani chwili. 

  Twoje działania  działania popularyzatorskie koncentrowały się wokół kół naukowych, grantów,/ zespołów badawczych itp.? Kategoria Poszukiwacz Roku 2020 jest dla Ciebie idealna. 

  A może Twoim głównym obszarem działania były media? Jeśli tak, to tytuł Erudyty Roku 2020 jest w Twoim zasięgu. 

  Naukowy wolontariat jest Twoją pasją i żaden piknik nauki nie odbywa się bez Ciebie? Być może to właśnie Ty zostaniesz Naukowym Filantropem Roku 2020.

  A co jeśli nie mieścisz się w żadnej z wymienionych kategorii i Twoje  działania popularyzatorskie koncentrowały się np. wokół pracy zawodowej, stażów, praktyk lub innych, niewymienionych wcześniej działaniach? W takiej sytuacji czeka na Ciebie tytuł Eksperymentatora Roku 2020.

   

 • Czy każdy, kto się zgłosi do udziału w projekcie, zostanie do niego zakwalifikowany?

  Niestety nie – mamy do rozdysponowania 30 miejsc. Pierwszy etap rekrutacji polega na wypełnieniu formularza internetowego. Na jego podstawie zaprosimy wybranych kandydatów na rozmowy rekrutacyjne, które będą miały formę online. Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie dowiedzą się tego od nas do końca stycznia 2022 r.

 • Co się wydarzy, gdy zostanę zakwalifikowany/a?

  W cztery lutowe weekendy (uczestnicy będą wcześniej poinformowani o dniach i godzinach poszczególnych szkoleń – jednorazowo będą one trwały ok. 5 godzin) odbędą się szkolenia. Udział w nich jest obowiązkowy dla uczestników projektu. W marcu zostaną oni połączeni w zespoły, w których będą pracowali nad własnymi projektami interdyscyplinarnych badań. W kwietniu odbędzie się gala finałowa, podczas której poznamy laureatów organizowanego w ramach wspomnianych wcześniej kategorii konkursu oraz najlepszy zespół interdyscyplinarny, czyli Rewelatorów Roku 2020. W czasie gali, która zgromadzi popularyzatorskie crème de la crème m.in. szereg gości specjalnych znanych z małego i dużego ekranu, zaprezentowane zostaną dokonania laureatów oraz efekty prac wszystkich zespołów. 

 • Jakimi tematami możemy się zająć w ramach pracy w zespołach interdyscyplinarnych?

  Liczymy na Waszą kreatywność! Tematy projektów będzie można na bieżąco konsultować z przydzielonymi Wam mentorami, którzy znają się na rzeczy 🙂 

   

 • Czy mogę samodzielnie przygotować projekt interdyscyplinarny?

  Założeniem projektu jest praca w zespołach interdyscyplinarnych. W związku z tym każdy uczestnik zostanie przydzielony do max. 6- osobowej drużyny.

 • Czym ten projekt różni się od licznych konkursów, która mają wyłonić najlepszych popularyzatorów nauki?

  Konkurs jest tylko jednym z elementów naszego projektu. Poza nim planujemy szereg działań, które pokażą Wam, co w popularyzatorskim świecie piszczy. Chcemy także, abyście mogli uczyć się od najlepszych i nawiązać cenne relacje z innymi popularyzatorami. 

   

 • Czy udział w projekcie wiąże się z jakimiś kosztami, które będę musiał ponieść?

  Poza dojazdem na galę finałową i czasem, który poświęcisz na udział w projekcie, nic Cię to nie kosztuje 🙂

   

 • Co z tego będę miał?

  Mnóstwo wiedzy i szereg umiejętności, a poza tym nowe perspektywy naukowo-zawodowe. Dla laureatów przewidujemy także cenne nagrody rzeczowe – sprzęt elektroniczny, bony podarunkowe, książki i gry popularnonaukowe, czyli popularyzatorskie must have!  

   

 • Skip to content