5 powodów, dla których warto zostać popularyzatorem nauki
- Dzięki popularyzacji rozmaitych dyscyplin akademickich budujemy społeczeństwo oparte na wiedzy. To właśnie te specjalistyczne informacje, które m.in. dzięki programom popularnonaukowym, czy też centrom nauki trafiają do domów, przekazywane będą kolejnym pokoleniom zamiast pseudonaukowych teorii dotyczących tego, jak działa świat.
- Dzięki przekazywanej przez popularyzatorów wiedzy teorie spiskowe padają na mniej podatny grunt. Świadomość dotycząca tego, jakie prawa fizyki lub biologii rządzą światem, pozwala uodpornić się na medialną falę fakenewsów i uwolnić spod władzy osób, które w rzeczywistości z nauką nie mają nic wspólnego.
- Potrzeba popularyzacji nauki z roku na rok staje się coraz bardziej zauważalna w akademickim świecie. Umiejętność przekazywania specjalistycznej wiedzy nie tylko innym fachowcom, ale także laikom, jest niezwykle istotna m.in. w kontekście działalności kół naukowych, festiwalów nauki, a także konferencji, warsztatów i wydarzeń organizowanych przy współudziale uczelni.
- Popularyzacja nauki jest już nie tylko sposobem spędzania wolnego czasu albo przykrą koniecznością wymuszoną przez promotora. Ze względu na rosnącą potrzebą szerzenia wiedzy w społeczeństwie osoby, które niegdyś zajmowały się tym hobbystycznie, dzisiaj w ten sposób zarabiają na życie.
- Uwielbiasz być na bieżąco, a w mediach społecznościowych czujesz się niczym ryba w wodzie? Gdyby nie to, że influencerstwo wydaje Ci się zajęciem mało przydatnym, powierzchownym i niezmieniającym świata, to już dawno byłbyś znanym i lubianym youtuberem? Popularyzacja nauki daje Ci nie tylko możliwość zaistnienia w mediach społecznościowych, ale także realnego zmieniania świata na lepsze za ich pomocą!